Понеділок, 25.11.2024, 19:48
Меню сайту
Block title
Форма входу
Категорії розділу
Історія села Куп'янського повіту
Історичні факти Куп'янська
Куп'янськ під час ВВВ 1941-45р.р.
Біографія
Новини Куп'янського району
Історія Святинь Куп'янського повіту
Категорія:Нагороди
Історія
код логотипа
Пошук
код счётчика
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 40
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Історичні факти Куп'янська

Куп’янщина під час партизанської війни.

Вже в перші місяці війни, коли Червона Армія відступала, і було ясно, що переламний момент наступить не скоро, на Куп’янщині стали готуватися до партизанської війни.

За спогадами першого секретаря райкому КПУ (1939-1943) Макогона С.Г., у місті була підготована конспіративна квартира для одного з керівників партизанського руху на Україні Коротченка Д.С. Із документів відомо, що вже тоді була сформована партизанська база у Моначинівському лісі, організовано 4 партизанські загони: під командуванням Прасолова А.С. (9чол.), Єлісєєва А.Г. (9чол.), Ляшенка А.Ф. (16чол.), Сулиги І.П. (6чол.). За свідченнями Паншина О.П., куп’янського письменника, який був очевидцем тих подій, комісар одного з партизанських загонів Скічко М.М. видав своїх людей окупантам. Про це свідчать і документи комісій з розслідування питань партизанського руху і антифашистської боротьби на Куп’янщині. Партизанів заарештували прямо на базі біля села Моначинівка. Серед заарештованих були командири загонів Сулига І.П. та Єлісєєв А.Г., командир групи загону Уманець В.О. Всіх їх розстріляли у яру біля Крейдяної гори.



Old film strip




 

Після провалу партизанських загонів єдиною формою опору «новому порядку» стала неорганізована боротьба із німецько-фашистськими загарбникми. Це розкривається на основі документів про факт розстрілу 71 жителя в яру поблизу Крейдяної гори. На території тільки міста Куп’янська було знайдено 8 братських поховань, в яких було 248 куп’янчан.

Біля Крейдяної гори на околиці міста височить скульптурна група, що зображує воїна з прапором і жінку з автоматом. Внизу пам’ятника дошка з написом «Вечная память героям, павшим в боях за свободу и независимость нашей Родины». На плиті у підніжжя постаменту висічено імена патріотів. Скульптура зроблена на Харківській скульптурній фабриці у 1954 році.


 

Доля партизанів і підпільників Куп’янщини трагічна. Але ці люди не сховалися, не евакуювалися, а вступили в боротьбу з окупантами. За це вони заплатили власним життям і заслуговують, щоб їх пам’ятали нащадки.

І.А.Осадча,

директор Куп’янського

 краєзнавчого музею



Джерело: http://І.А.Осадча, директор Куп’янського краєзнавчого музею
Категорія: Історичні факти Куп'янська | Додав: Історик (17.03.2015)
Переглядів: 829 | Теги: підпільники Куп’янщини, партизани | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]