П`ятниця, 17.05.2024, 13:05
Меню сайту
Block title
Форма входу
Категорії розділу
Історія села Куп'янського повіту
Історичні факти Куп'янська
Куп'янськ під час ВВВ 1941-45р.р.
Біографія
Новини Куп'янського району
Історія Святинь Куп'янського повіту
Категорія:Нагороди
Історія
код логотипа
Пошук
код счётчика
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 40
Міні-чат
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Історичні факти Куп'янська

Паровоз із славного минулого
Пам’ятник паровозу в депо «Куп’янськ»
Пам’ятник паровозу в депо «Куп’янськ»

На широкому дворі локомотивного депо "Куп’янськ”  стоїть цей паровоз. Давно вже біжать залізничними рейками локомотиви на тепловій та електричній енергії. Вже овіяні минулим назви  таких професій, як машиніст паровоза, помічник машиніста паровоза та кочегар. Та історична машина гордо стоїть на невисокому п’єдесталі. Ця гордість цілком заслужена.

Ветерани-залізничники Куп’янськ-Вузлового пам’ятають, як тягнули состави від станції до станції трудяги-паровози. Вони мали свої імена. "Эм 725-24” – "ім’я” паровоза, встановленого в нашому локомотивному депо. За що машині така пошана?

Паровози цього типу були учасниками багатьох історичних подій. Вони виходили на залізничні рейки ще в роки Громадянської війни 1918 –20 років. У 20-ті роки ці паровози виготовлялись за кресленнями Луганського паровозного заводу. 2726 паровозів зроблено на цьому підприємстві.  Також паровози цього типу випускались також Харківським, - 1810 паровозів, і Сормовським паровозними заводами. Паровоз працював на вугіллі і дровах, можливо було використовувати як паливо, так і нафту. Він був, як на свій час, потужним, а у випадках поломок легко ремонтувався. 9 тис. 607 паровозів такого ж типу, як і той, що нині став пам’ятником, було випущено за радянських часів. Цікаво те, що ці паровози до Великої Вітчизняної війни випускалися і в Німеччині, де їх було виготовлено десь 500.

Радянським паровозам випала доля переможців. Паровозам того типу, що встановлено в Куп’янському локомотивному депо, довелось перевозити німецьких вояків Паулюса, полонених у Сталінградській битві.

Ці паровози везли состави на початку війни, - з евакуйованими підприємствами, а коли війна покотилася на захід, — состави з бійцями та технікою наступаючих радянських військ. Ці ж паровози застосовувались у період відбудови зруйнованого війною господарства.

На честь 100-річчя початку діяльності локомотивного депо  Куп’янськ, - у 1995 році,  представник славних паровозів зайняв місце на постаменті. У підготовці цієї публікації надав допомогу керівник музею в Будинку науки і техніки Куп’янськ-Вузлового Є.П.Прокопенко. Епізоди історії паровоза – то славні сторінки, на яких вписані імена сотень куп’янських залізничників. Їх героїчна праця в роки війни наближала Перемогу, в мирний час ставала запорукою економічного розвитку країни. Свідченням славних справ старших поколінь став цей паровоз.



Джерело: http://Новини Вісника Куп'янщини
Категорія: Історичні факти Куп'янська | Додав: Kupez (23.01.2013) | Автор: Петро Чайковський
Переглядів: 591 | Теги: Куп'янськ-Вузловий, паравоз, Куп'янськ | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]